Vi begynder i dette nummer på en oversættelse af Madhurya Kadambini, en berømt bog af Srila Visvanatha Cakravarti Thakura, der gennemgår de forskellige stadier i åndeligt liv.
Bogen er spændende og meget nyttig for alle, der seriøst ønsker at forstå hengiven tjeneste, og hvilke stadier og udfordringer man bliver udsat for, indtil man når det højeste mål af ren kærlighed til Krishna. Se side 8.
På side 6 er der en omtale af Harvey Cohen, en af Prabhupadas tidligste tilhængere, der gik bort den 25. marts. På forsidebilledet holder Harvey Cohen den berømte plakat, han lavede for at reklamere for Srila Prabhupadas deltagelse i Mantra Rock koncerten i San Francisco i januar 1967.
I dette nummer starter vi også på en række artikler om undervisning og skoling af Krishnas børn, se side 12. Hare Krishna. Ld.